اخبار > فرار رو به جلو
 


  چاپ        ارسال به دوست

فرار رو به جلو

 

مهدی باقریان// امنیت اجتماعی به عنوان یکی از مولفه های مهم و اساسی توسعه پایدار جوامع بشری و قوام دهنده و شیرازه تعاملات و ارتباطات اجتماعی در یک خانواده بزرگ به نام جامعه به هیچ عنوان قابل انکار نیست زیرا اطمینان خاطر و آرامش درونی است که زمینه ساز هرگونه بقا و مانایی و پیشرفت در حوزه های متفاوت اجتماعی م شود. امنیت اجتماعی همواره یکی از شاخص هایی بوده است که با رشد و توسعه یک کشور در زمینه های مختلف مستقیما گره خورده و بدون تردید هر نظام و دولتی برای برون رفت از بحران های پدید آمده در حوزه امنیت اجتماعی برنامه های ویژه ای را متناسب با هر دوره تاریخی بر می گزیند. در گزارش پیش رو برآنیم تا با نگاهی گذرا به تعریف و مفهوم امنیت اجتماعی، میزان این شاخص را در کشورهای غربی با توجه به ادعاها و ژست های همیشگی سردمداران شان بررسی کنیم و در نتیجه به صورت مختصر به رفتارها و واکنش آنها در قبال سطح امنیت اجتماعی در کشورهایشان بپردازیم.
فقر در ینگه دنیا و متحدان
طبق آمار رسمی، 47 میلیون نفر از مردم آمریکا زیر خط فقر زندگی می‌کنند و جنگ 50 ساله با فقر در این کشور شکست خورده است. همزمان اعلام شد سال گذشته میلادی 44 هزار شرکت و بیش از یک میلیون شهروند در آمریکا اعلام ورشکستگی کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، به نقل از اداره آمار آمریکا، نرخ فقر در این کشور اکنون در حدود 16 درصد است و 47 میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می‌کنند. سهم مردم آمریکا در فقر اندکی از آنچه در سال 1964 بود کمتر است و در سال‌های پس از رکود نیز این میزان ثابت بوده است. این گزارش نشان می‌دهد در رکود جهانی بین سال‌های 2009 و 2011، از هر سه آمریکایی، یک نفر فقر را برای دست‌کم دو ماه تجربه کرده است. در همین حال صدای آمریکا گزارش داده است 44111 شرکت آمریکایی در سال 2013 اعلام ورشکستگی کردند. در سال 2012، این تعداد 57964 بود. این آمار از سوی شرکت پردازش پرونده‌های ورشکستگی «اپیک» تهیه شده است.
در ژانویه 2012 در دانشگاه ایندیانا گزارشی درباره‌ فقر درآمریکا منتشر شده که نشان می‌دهد اوضاع بعد از بحران جهانی اقتصاد به کجا رسیده است. این گزارش نشان می‌دهد که امروزه 1/49 میلیون نفر از مردم آمریکا زیر خط فقر هستند. 3/97 میلیون نفر هم جزء افراد کم‌درآمد طبقه‌بندی شدند. به این ترتیب 4/146 میلیون نفر از 300 میلیون نفر جمعیت آمریکا یا فقیر هستند یا نزدیک خط فقر هستند. لذا از هر دو نفر آمریکایی یک نفر به عنوان فقیر یا کم درآمد محسوب می‌شود. تقریباً از هر سه کودک یک نفر یا 3/32 درصد از کودکان در آمریکا در فقر به سر می‌برند. در این فقر فقط تعداد فقرا مهم نیست. ما درمطالعه‌ فقر شدت فقر هم برایمان مهم است. آمار نشان می‌دهد که 20 میلیون از مردم آمریکا با فقر شدید روبرو هستند. یعنی نصف فقرا درآمد دارند که عمق فقر را نشان می‌دهد. یکی از ویژگی‌های این فقر جدید این است که 4 میلیون نفر درآمریکا 12 ماه است که کار جدید پیدا نکرده‌اند. حال این فقر و ناعدالتی خود به یکی از بزرگترین عوامل تهدید امنیت اجتماعی و برهم زدن آن در کشورهای غربی و به ویژه آمریکا به شمار می رود.

نژادپرستی
عمده‌ترین ساختارهای نژادپرستانه در آمریکا شامل برده‌داری، جداسازی نژادی، مدارس جداگانه برای سرخ‌پوستان و اردوگاه های بزرگ بازداشت پناهجویان خارجی است. از سویی قتل جوان سیاهپوست "تریون مارتین" توسط پلیس سفید پوست آمریکایی "جرج زیمرمن" در سال میلادی اخیر که برای چندمین بار است تکرار می گردد، خود موج جدیدی از مبارزات علیه نژادپرستی را در آمریکا به راه انداخته است که ناشی از تضعیف احساس امنیت اجتماعی در این کشور برای شهروندان سیاه پوست است. جالب اینجاست که رییس جمهور آمریکا، باراک اوباما نیز در برابر فشارهای ناشی از این نابرابری لب به اعتراف گشود و گفت: هیچ سیاه پوستی نیست که در امریکا به چشم گناهکار به او نگاه نشده باشد. من هم ۳۵ سال پیش می توانستم جای تریون مارتین باشم.
خشونت
خشونت در جوامع غربی به شکلهای گوناگون و در سطح های متفاوت نمایان می شود که مهم ترین آنها قتل، غارت و نزاع¬های خیابانی است و هر کدام دارای عوامل متعدد و متفاوتی است. این خشونت ها نه تنها در بین افراد میانسال و جوان شیوع یافته است بلکه این روزها خبرهایی مبنی بر تیراندازی و کشتار توسط دانش آموزان در مدارس ابتدایی و راهنمایی در غرب و به ویژه در آمریکا نشان از عمق فاجعه می دهد و عملا مدارس را که کانون آرامش و آسایش انسان است، به محل ترس و دلهره تبدیل ساخته است. خیابانهایی که شبها به علت تردد افراد دائم الخمر، برای هیچ کس امن نیست، عدم اعتماد به خود نهاد برقراری امنیت به دلیل اعمال خشونت رفتاری در برخورد با شهروندان بویژه در لندن و واشنگتن، وجود ۱۷۰ میلیون سلاح در دستان غیر نظامیان در آمریکا و حجم انبوه آدم ربایی ها همه و همه حاکی از پایین بودن سطح امنیت اجتماعی در این جوامع است. در ضمن این آمار تعجب آور و تاسف بار، یعنی قتل حدود 170 هزار نفر تنها در 10 سال اخیر در آمریکا، بدون احتساب آمار ایالت فلوریدا ست که خود پرخطرترین ایالت آمریکاست که به تنهایی آماری نزدیک به همین آمار را برای این ایالت به ثبت رسانده است.
 روابط غیراخلاقی و بی هویت شدن زنان
شیوع روابط آزاد جنسی بدون رعایت هیچگونه قانون و ضابطه، تبدیل به یک رفتار وحشیانه و افسار گسیخته برای ارضای تمایلات نفسانی مردها و تبدیل زن به یک کالا و خرید فروش آنها در مارکت های فروش با ستاندن کرامت و عزت از زن و فراموشی مفاهیم اخلاقی شده است. این رفتار موجب شده افراد و گروه های متعدد بانوان در قالب های متفاوت در موج سردرگمی خود از احساس بی هویتی و فقدان روح انسانیت دست به راه اندازی جنبش هایی با بی مایه فمینیستی بزنند تا ناکامی خود را در فقدان احساس امنیت اجتماعی اینگونه بروز دهند. زن در جوامع غربی نه می داند برای چه آفریده شده و نه می داند چه آینده ای خواهد داشت و عموما مانند یک ابزار چندبار مصرف پس از استفاده جایگاهی برای خود متصور نخواهد بود. روابط جنسی در آمریکا بر اساس آمار جهانی به این شرح است که 35 درصد دانش آموزان آمریکایی رابطه جنسی فعال دارند و  48 درصد دانش آموزان آمریکایی حداقل یکبار رابطه جنسی با جنس مخالف را تجربه کرده اند. نکته قابل تامل دیگر اینست که حدود 40 درصد از نوزادان متولد شده در آمریکا از طریق رابطه نامشروع متولد شده اند.

فروپاشی مفهوم خانواده
یکی از موارد اهتمام به پدیده امنیت اجتماعی در سطح جامعه ارتباط تنگاتنگ این مسئله با نهاد اجتماعی خانواده است. بر این اساس امنیت اجتماعی خانواده عبارت است از حفظ حریم زندگی خانوادگی از خطرات و تهدیدات و همچنین ارتقای سطح زندگی خانوادگی با اتخاذ تدابیری جهت کسب فرصت های زندگی. در کشورهای غربی و با رشد آنچه از آن در بالا به روابط آزاد جنسی و خارج از خانواده یاد کردیم، روابط گرم، عاطفی، صمیمی و محبت آمیز خانواده دچار مخاطرات جدی شده است که موجب شده احساس نزدیکی و همدلی میان افراد خانواده  از بین برود. در واقع حراست و نگهداری از احساس مایی خانواده ریشه در حفظ روابط گرم، عاطفی و صمیمانه میان افراد دارد که در غرب به مولفه ای بی معنا بدل گشته است.
خانه و خانواده تنها به محلی اطلاق می شود که محل خوابیدن شبها برای اعضای خانواده است و لزوما هم افراد نیازی نمی بینند که همواره شب ها و خواب خود را در منزل شخصی خود بگذرانند و به همین ته مانده تعریف از خانواده نیز رحم نمی کنند.
براساس آمار ثبت شده سازمان ملل نسبت آمار طلاق به آمار ازدواج‌ها در کشورهای غربی براساس جدول ذیل است:

 

 این آمار به وضوح نشان می دهد کشورهای غربی در این مسیر اوضاع بسیار وخیمی را در پیش رو دارند و عملا ازدواج کم کم از عاملی برای ایجاد امنیت اجتماعی به مخاطره ای جدی برای جلوگیری از طلاق تبدیل خواهد شد.
احساس عدم تاثیرگذاری در روندهای تصمیم گیری حاکمیت
در کشورهای غربی بر خلاف شعار خوش رنگ و لعاب دموکراسی در حقیقت مردم به علت حزب سالاری و منافع حزبی و شخصی عموما احساس می کنند هیچ نقشی در سرنوشت کشور خود ندارند و این موضوع را می توان از درصد مشارکت بسیار پایین و زیر 40 درصدی اغلب کشورهای اروپایی و آمریکا به روشنی ملاحظه کرد. برای مثال در آخرین انتخابات سراسری امریکا، درصد مشارکت مردم حدود 30 درصد تخمین زده شد و حتی برخی منابع آمار 19 درصدی در این خصوص را ذکر کردند. احساس عدم تاثیرگذاری در روندهای حاکمیتی از جانب مردم همواره آنها را در بحران های روحی و دلهره های متعدد قرار می دهد که ناشی از ترس از تصمیم گیری های آنی و بدون پشتوانه مردمی سردمداران این کشورهاست.
نفرت عمومی
نفرت عمومی را باید اینگونه تفسیر کرد که امروز علی رغم ادعاهای کذایی مسئولین غربی همواره روسای جمهور و رهبران غربی در سفر به سایر کشورها با موجی از نفرت و بغض روبه رو می شوند و همواره تجمعات و تحصن های اعتراض آمیز به حضور آنها در مجامع بین المللی و کشورهای دیگر رخ می دهد. اما این موضوع به همین جا ختم نمی¬شود و مردم اروپا و آمریکا نیز در چشم جهانیان به عنوان بخشی از بدنه اجتماعی این کشورها که رقم زننده حوادث تلخی در دنیا هستند که دامنه¬اش از هیروشیما تا غزه، افریقا و حتی امریکای جنوبی گسترده است، منفورند و مردم آمریکا از این موضوع مطلع و آگاهند و این خود نوعی عدم امنیت اجتماعی را در این کشورها و در بین مردم و گروههای مردمی ایجاد می کند.
بیکاری و اعتراضات صنفی
سازمان بین المللی کار (ILO) از وخامت امنیت اجتماعی در اتحادیه اروپا ابراز گلایه کرد. ایلنا در این باره می-نویسد، این سازمان که وابسته به سازمان ملل است در گزارش اخیر خود اعلام کرده است خدمات دولتی اجتماعی همزمان با بحران اقتصادی و مالی در اروپا بطور قابل ملاحظه ای با کاهش روبرو شده است. بر اساس این گزارش، بیکاری فزاینده در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، پایین بودن دستمزدها و بالا رفتن مالیاتها را که به فقر و محدودیت های اجتماعی بیشتر منجر می شود نیز از سایر نگرانی ها در این منطقه یاد شده است. در حال حاضر در اتحادیه اروپا یکصد و بیست و سه میلیون نفر به لحاظ مسائل تامین اجتماعی با کمبود روبرو هستند که حدود یک چهارم جمعیت کل این اتحادیه را تشکیل می دهند. در طی دوسال اخیر بیش از دهها مورد اعتراضات و اعتصاب های کارگری و مدنی و اجتماعی به دلیل مشکلات و عدم عدالت در کشورهای غربی رخ داده است که به بخشی از آنها اشاره می کنیم و البته باید به این آمار جنبش وال استریت و تظاهرات های گسترده آن را اضافه کنیم.
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ اعتصاب نامحدود رفتگران در مادرید
۱۳۹۳-۰۳-۲۱ اعتصاب 24 ساعته كاركنان راه‌آهن فرانسه
۱۳۹۳-۰۸-۰۹ تجمع کارگران مجتمع فولاد سازی ایتالیا در مقابل وزارت توسعه اقتصادی
۱۳۹۲-۱۲-۰۸ نرخ بیکاری در فرانسه افزایش یافت
۱۳۹۲-۱۱-۱۳ تظاهرات هزاران پرتغالی در اعتراض به سیاست‌های ریاضتی دولت
۱۳۹۳-۰۲-۱۶ امیدواری اروپا به کاهش سریع‌ نرخ بیکاری
۱۳۹۳-۰۳-۰۵ یک کارگر زن ایتالیایی بعلت بیکاری خود کشی کرد
۱۳۹۳-۰۴-۱۴ انتقاد شدید مقام‌های قضایی یونان از اعتصاب كاركنان شركت برق
۱۳۹۳-۰۱-۲۷ اسپانیا بیشترین میزان بیکاری در اتحادیه اروپا را دارد
۱۳۹۳-۰۱-۱۶ حمله پلیس بلژیک به کارگران معترض
شنود مکالمات شهروندی
شنود مکالمات شهروندان غربی بدون اجازه و اطلاع مشترکین و عملا شنیدن و ضبط مکالمات خصوصی افراد در این کشورها به نوعی موجب شده است تمام مردم در طول روز و بارها و بارها به هنگام استفاده از تلفن همراه خود با این استرس و دلهره روبرو شوند که شاید مکالمات آنها در حال شنود است. بنابراین افراد دچار نوعی خودسانسوری و ایجاد عقده های روانی و تحریکات عصبی می شود که قطعا نوعی فقدان امنیت اجتماعی عامل اصلی آن است.


 امنیت اجتماعی اقلیت های دینی
اسلام ستیزی در غرب تنها به وضع قوانین تبعیض آمیز علیه مسلمانان محدود نمی شود. طبق آمار به دست آمده حدود ۵۸ درصد از کسانی که بین آوریل ۲۰۱۲ و آوریل ۲۰۱۳ حملات ناشی از اسلام هراسی در انگلیس را تجربه کردند زن بودند. به گزارش پرس تی وی، در حدود ۸۰ درصد از این موارد، زنان محجبه مورد هدف قرار گرفته اند. مسلمان آزاری در اروپا و آمریکا علاوه بر جرایم رایانه ای شامل ضرب و شتم، فحاشی و توهین نیز می شود که به خاطر وجود تبعیض در قوانین، به بسیاری از آن ها رسیدگی نمی شود. از این نمونه می توان به بی‌توجهی پلیس فرانسه به حملات نژادپرستانه به زنان مسلمان اشاره کرد. در سال  2011 شصت درصد از جنايت هاي مرتبط با نفرت از اقليت ها در انگلستان مربوط به جنايت هايي عليه مسلمانان می شد. موارد گزارش شده از آسیب رسانی به زنان مسلمان در اروپا حکایت از نفرت و هتاکی به اسلام و نماد آن یعنی حجاب دارد. قرار دادن سر گندیده خوک در مقابل درب منازل مسلمانان، مورد ضرب و شتم قرار گرفتن زنان مسلمان در خیابان ها، نسبت دادن القابی همچون «همسر اسامه بن لادن»، «شتر»، «تروريست» و غیره به زنان مسلمان از نمونه های این مسلمان آزاری است. در این میان دولت فرانسه افراطی‌ترین کشور غربی در زمینه وضع قوانین سختگیرانه علیه پوشش اسلامی است. از سال 2004 تاکنون دولت پاریس به موجب تصویب قانون ممنوعیت حجاب در مجلس این کشور، دختران و زنان دارای حجاب اسلامی را از حضور در مدارس، دانشگاه‌ ها و مکان‌های عمومی منع می‌کند.
مهاجرت ها
شاید یکی از مهم‌ترین تهدیدات امنیتی در حوزه اجتماع برای غرب به ویژه اروپا، مهاجرت از هر دو منظر درون به برون و برون به درون باشد. از سویی مهاجرت مردم این کشورها به دلیل نامساعد بودن اوضاع اقتصادی و رفاه اجتماعی در این کشورها به کشورهای دیگر موجب ایجاد نوعی تهدید برای امنیت کشور می شود و از سوی دیگر مهاجرت افرادی از آفریقا و آسیای شرقی به این کشور و انتفاع از سرمایه¬های ملی این کشورها و دامن زدن به ناعدالتی های اجتماعی در این جوامع، توجه مسئولین و صاحب نظران را به خود مشغول کرده است.
 تجزیه‌طلبی‌های قومی
پیروزی اخیر ناسیونالیست‌های افراطی در انتخابات شورای شهر پاریس، زنگ خطر و هشدار جدی برای آنهایی است که اعتقاد دارند اتحادیه اروپایی، امری حتمی و قریب‌الوقوع است. قومیت‌گرایی در اروپای شرقی و مرکزی، به رغم جذب 10 کشور این منطقه در اتحادیه به عنوان مهم‌ترین مسأله همچنان باقی است. هنوز کشورهای نوظهور حاصل از فروپاشی یوگسلاوی و چک، لهستان، مجارستان و قبرس نتوانسته‌اند مشکلات مرزی و فرهنگی ـ قومی خود را برطرف کنند و این پتانسیل مخصوصا در کوزوو و صربستان، به صورت حادی نمایان شده است. در اسپانیا و ایالت های باسک و .. نیز این ماجرا به همین شکل ادامه دارد و اینها همه خود عاملی برای پیدایش احساس عدم امنیت اجتماعی و فقدان هویت اجتماعی برای افراد است. هرچند مرز مشخصی با حوزه مباحث تعلقات به میهن  احساسات شخصی افراد ندارد.
نتیجه گیری
امنیت اجتماعی به عنوان یک مفهوم اساسی در نظم و بقای جوامع کارکردی اساسی و مهم دارد و موجب می شود با استمرار وجود ارزشهای فرهنگی، فرآیند اجتماعی شدن، وفاق و همکاری اجتماعی هویت ملی یک کشور تقویت گردد. فقدان این عامل به عنوان یک تهدید جدی برای هویت و مانایی تمدن و فرهنگ یک کشور و جامعه مطرح است و ناگفته پیداست که یک جامعه فاقد تمدن و هویت محکوم به زوال و نابودی است؛ هرچند تلاش کند با هویتی عاریتی برای چندی خود را سرپا نگه دارد.
حال کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا با روبرو شدن با چنین معضلاتی و فهم این موضوع که امنیت اجتماعی در این کشورها دیگر معنایی ندارد، سراسیمه و مضطرب دست به هرگونه اقدامی می زنند؛ از کتمان و پوشاندن حقیقت گرفته تا انتشار اخبار و آمار کذب و دروغ. اما مهمترین واکنش غربی ها برای سرپوش گذاردن براین تهدیدات که در حال نابود کردن این کشورها از درون خودشان است، حمله به هویت، انسجام و امنیت اجتماعی کشورهای دیگر بالاخص کشورهای صاحب ایدئولوژی و دارای تمدن است. از تهاجمات فرهنگی و دخالت های نظامی تا تحریم و اتهام زنی و ایجاد فتنه و شایعه در این کشورها اقدامات غرب قابل مشاهده و لمس است. البته جنگ¬های نظامی و معطوف کردن نگاه های جوامع به این رویدادها نیز یکی از حربه های رنگ باخته دیگر این کشورهاست.١٢:٢٤ - جمعه ٧ آذر ١٣٩٣    /    عدد : ٤٠٤٨٣٥    /    تعداد نمایش : ٨١٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
نشریات مکتوب

قرآن الکترونیک

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیوندها

طرح ها و جشنواره ها
نیمکت
چرا به امیرالمؤمنین (ع) خاصف النعل می‌گفتند؟
چرا به امیرالمؤمنین (ع) خاصف النعل می‌گفتند؟
یکی از موضوعاتی که در زندگی فردی و اجتماعی و مادی و معنوی انسان تأثیر بسزایی دارد، ساده زیستی و قناعت است که متأسفانه کمتر به آن توجه شده است، در حالی که از نظر فرهنگ دینی، یکی ....

مشکل اصلی ازدواج های ما آموزش است.
مشکل اصلی ازدواج های ما آموزش است.
حجت الاسلام شهاب مرادی؛ استاد مهارتهای زندگی است. به سایتش هم سری بزنید، پر است از سوال و جوابهای خانوادگی. بیش از ۱۱هزار عضو ثابت دارد و انبوهی از مشکلات دختران و پسران و همسرانی که او به تک تک آنها پاسخ می دهد...