اخبار > دانشگاهی که ملک شخصی شد؛
 


  چاپ        ارسال به دوست

دانشگاهی که ملک شخصی شد؛

 

مرتضی جمشیدی // شاید یکی از غیر انسانی‌ترین رانت‌هایی که می‌تواند در یک سیستم حکومتی ایجاد شود رانت‌های مربوط به نهادهای علمی و دانشگاهی باشد. نهاد دانشگاه به عنوان نهاد اصلی تولید علم باید از مظاهر فساد، تبعیض و رانت پیراسته باشد تا بتواند مفهوم مقدسی به نام علم و دانشجویی را به رگ‌های حیاتی جامعه بدواند. اگر این حوزه نیز به آلودگی‌های باندی و رانتی آلوده شود در آن صورت با توجه به اینکه رانت مفهوم شایسته سالاری را به حاشیه خواهد راند، به تدریج ظرفیت و سرعت رشد علمی در آن نهاد دانشگاهی کاسته می‌شود و ضمن متضرر شدن علم آموزانی که به نهاد دانشگاهی اعتماد کرده‌اند، تمامیت سیستم آموزشی کشور نیز مورد اتهام قرار می‌گیرد؛ اتفاقی که در طول سه دهه گذشته در مقاطع مختلف برای دانشگاه آزاد اسلامی روی داده است.
دانشگاه آزاد اسلامی که کار خود را رسما از مرداد ماه سال ۶۱ آغاز کرده است، با توجه به حضور هاشمی رفسنجانی در هیئت موسس و امنای آن پیوند عمیقی با وی و پس از آن با خانواده وی پیدا کرده است؛ پیوندی که به دلیل فقدان یک تدبیر صحیح برای جلوگیری از ایجاد شائبه‌های اجتماعی، در حال حاضر موجب شده است که در میان افکار عمومی از دانشگاه آزاد به عنوان یک دانشگاه خانوادگی نام برده شود.
مقام معظم رهبری در ۱۲ آذر ماه ۷۹ در دیدار با کارگزاران نظام فرمودند: «انصف الله و انصف النّاس من نفسک و من خاصه اهلک و من لک فیه هوی من رعیتک؛ یعنی درباره خودت، درباره دوستان و خویشاوندان و رفقای خودت، رعایت انصاف را در قبال مردم و خدا بکن؛ یعنی اختصاص و امتیاز به آن‌ها نده؛ یعنی همین چیزی که دوستان عزیز فرنگی مآب ما به آن «رانت‌‌خواری» می‌گویند؛ یعنی امتیاز ویژه. امکانات استفاده از یک شرکت و یک منبع مالی را در اختیار جمع خاصی قرار دادن، به مناسبت این ‌که این‌ها دوست یا خویشاوند یا رفیق ما هستند. این کار جزو کارهای ضد مردمسالاری است. هر کس که این کار‌ها را بکند،‌‌ همان فسادی ایجاد خواهد شد که الان آقای رئیس جمهور به آن اشاره کردند. بله، باید با این فساد‌ها مبارزه شود.»
متأسفانه ورود خانوادگی اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی به این نهاد آسیب‌های فراوانی به اعتبار آن و تلاش‌های فراوان بدنه اصلی اساتید و دانشجویان این دانشگاه وارد ساخته است. دانشگاه آزاد در حال حاضر با داشتن تعداد بالایی دانشجو که به سمت رکورد ۲ میلیون نفر در حال حرکت است، بزرگ‌ترین دانشگاه کشور و منطقه از نظر تعداد دانشجوست و در رتبه بندی جهانی نیز پس از دو دانشگاه گاندی هند و اقبال پاکستان، در رتبه سوم قرار دارد. تولید علم دانشگاه آزاد نیز به علت بالا بودن تعداد دانشجو از رتبه بالایی برخوردار است اما همچنان دانشگاه آزاد از کیفیت پایین علمی رنج می‌برد؛ به طوری که در سطح دانشگاه‌های کشور کیفیت مقالات علمی این دانشگاه در رتبه‌های بسیار پایین قرار دارد.
با وجود این نقایص در دانشگاه آزاد این امر ضروری به نظر می‌رسد که مدیران ارشد این دانشگاه به جای آنکه به تصمیمات احساسی و اعطای پست‌های مختلف به افرادی که مورد حساسیت جامعه هستند بپردازند، برای ارتقای سطح کیفی دانشگاه تلاش کنند. بر خلاف آنچه که هاشمی رفسنجانی برای توجیه افزایش غیر اصولی ظرفیت تحصیلات تکمیلی این دانشگاه بیان کرد و گفت این افزایش به دلیل عطش مردم است، باید به اطلاع وی رساند که عطش مردم این است که بتوانند با خاطر آسوده فرزندان خود را به دانشگاهی راهی کنند که از میزان کیفیت علمی آن راضی باشند نه از افزایش صندلی‌های بی‌کیفیت.

در حال حاضر هاشمی‌ رفسنجانی خود رئیس هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد به شمار می‌رود. محسن هاشمی پسر ارشد وی، معاون عمرانی دانشگاه آزاد است. معاون عمرانی دانشگاه آزاد به معنای معاونت در امور عمرانی مساحتی بیش از ۱۶ میلیون متر مربع است. این پست ۸ مهر ماه سال ۹۲ یعنی کمتر از دو هفته پس از آنکه ریاست دانشگاه آزاد به حمید میرزاده رسید، به محسن هاشمی تعلق گرفت. یاسر هاشمی پسر دیگر هاشمی رفسنجانی نیز در حال حاضر مشاور رئیس دانشگاه آزاد به شمار می‌رود.
علاوه بر این، هر دو دختر هاشمی رفسنجانی نیز دارای پست‌های مختلف در این نهاد هستند. فاطمه هاشمی، مدیر گروه رشته علوم سیاسی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد است و خبر انتصاب فائزه هاشمی به عنوان معاون آموزشی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس نیز رسانه‌ای شده است. مهدی هاشمی نیز که این روز‌ها پرونده اتهامات سنگین وی در حال بررسی در مراجع قضایی است در سال‌های گذشته سمت‌های متعددی در دانشگاه آزاد داشته است. او مسئول دفتر و نماینده ریاست هیات‌‌های موسس و امنا در همه واحدهای برون ‌مرزی دانشگاه آزاد اسلامی شده بود و به بهانه همین حکم توانست پس از فتنه ۸۸ و به جای پاسخگویی به اتهاماتش از کشور خارج شود.

بررسی نحوه ورود این افراد به این مناصب و ارزیابی میزان صلاحیت آن‌ها و اینکه آیا بر اساس ضوابط مشخصی این انتصابات صورت گرفته است و این افراد از میان مجموعه مشخصی از متقاضیان با روالی منطقی گزینش شده‌اند یا خیر، طبعا به مطالعات و تحقیقات مختلف نیاز خواهد داشت؛ اما آنچه که بر اساس اطلاعاتِ آشکار می‌توان نسبت به آن اظهار نظر کرد این واقعیت است که حضور خانوادگی این افراد در پست‌های مختلف نهاد دانشگاه آزاد یقینا زمینه را برای ایجاد شائبه و زیر سئوال بردن سلامت نفس دانشگاه آزاد و مدیران اصلی آن فراهم می‌سازد. جایگاه بلندی که شخص هاشمی رفسنجانی در طول مبارزات پیش از انقلاب و نیز دوره‌های مختلف انقلاب اسلامی از خود به یادگار گذاشته است با این کج سلیقگی‌ها مخدوش می‌شود و در ‌‌نهایت هزینه‌های متعددی بر جامعه دانشگاهی نیز تحمیل خواهد شد.
اصلاح این رویه‌های نا‌به جا با توجه به اینکه مقام معظم رهبری بار‌ها نسبت به این قبیل موارد هشدار داده‌اند، امری لازم الاجراست. ایشان برای جلوگیری از ایجاد شکاف‌های ناشی از رانت یا شائبه آن، در‌‌ همان جلسه آذر ماه ۷۹ با کارگزاران نظام می‌فرمایند: «برادران و خواهران عزیز! تا این فساد‌ها در مجموعه کارگزاران کشور وجود داشته باشد، توانایی کار وجود نخواهد داشت و پیشرفت امکان ندارد؛ هر کار هم بکنید، امکان نخواهد داشت. این‌ها شکاف‌ها و دره‌‌ها و حفره ‌هایی است که وقتی به وجود آمد، هر چه شما دستاورد داشته باشید و در آن بریزید، آن‌ها را پُر نمی‌کند؛ دستاورد هم از بین می‌رود. لذا اول باید این‌ها را علاج کرد. این فرمایش امیرالمؤمنین علیه ‌الصلاه و السلام است: «من لک فیه هوی من رعیتک»؛ به رفقا و نزدیکان و آدم‌هایی که دوستشان داری، نباید امتیاز ویژه بدهی؛ همه باید یکسان امتیاز ببرند. امتیازی که هست، باید در اختیار همه قرار گیرد. اگر بناست قرعه‌ کشی شود، اگر بناست سقف باشد، در عین حال نباید برای کسی امتیازی وجود داشته باشد.»


١٢:٤٢ - جمعه ٧ آذر ١٣٩٣    /    عدد : ٤٠٤٨٣٨    /    تعداد نمایش : ١٤١٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
نشریات مکتوب

قرآن الکترونیک

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیوندها

طرح ها و جشنواره ها
نیمکت
چرا به امیرالمؤمنین (ع) خاصف النعل می‌گفتند؟
چرا به امیرالمؤمنین (ع) خاصف النعل می‌گفتند؟
یکی از موضوعاتی که در زندگی فردی و اجتماعی و مادی و معنوی انسان تأثیر بسزایی دارد، ساده زیستی و قناعت است که متأسفانه کمتر به آن توجه شده است، در حالی که از نظر فرهنگ دینی، یکی ....

مشکل اصلی ازدواج های ما آموزش است.
مشکل اصلی ازدواج های ما آموزش است.
حجت الاسلام شهاب مرادی؛ استاد مهارتهای زندگی است. به سایتش هم سری بزنید، پر است از سوال و جوابهای خانوادگی. بیش از ۱۱هزار عضو ثابت دارد و انبوهی از مشکلات دختران و پسران و همسرانی که او به تک تک آنها پاسخ می دهد...