اخبار > امر به معروف شاخصه مهم زندگی امام حسین (ع)
 


  چاپ        ارسال به دوست

امر به معروف شاخصه مهم زندگی امام حسین (ع)

 

یكي از مسائل مهم امروز جامعه ما، وجود سبك هاي مختلف زندگي است كه جامعه را دچار مشكل كرده، از اين رو، ضرورت ايجاد و معرفي يك سبك زندگي مناسب به جامعه و همه جوامع انساني حائزاهميت بسيار است که رجوع به زندگي امام حسين(ع) و درس هایی از سیره آن حضرت می تواند به عنوان الگویی مناسب برای زندگی امروز ما مطرح شود. از این رو در گفتگو با دکتر محمدحسین رجبی دوانی مدرس تاریخ اسلام و عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین (ع) به معرفی گزاره هایی از سبک زندگی این امام بزرگوار پرداخته ایم.
عبادت امام حسین (ع)‌
رجبی دوانی نحوه عبادت امام حسین (ع) را به عنوان مهترین گزاره از سبک زندگی ایشان معرفی کرد و گفت: بالاترین مظهر عبادت نماز است که اولیای دین در امر عبادت و به خصوص نماز اهتمام بسیار داشتند که امام حسین (ع)‌ نیز از این قاعده مستثنی نبود، نقل شده است که امام حسین (ع) سجده های طولانی داشتند. از عبدالله زبیر که با امام حسین (ع)‌ بر سر خلافت رقابت داشت و ادعای خلافت می کرد و پس از شهادت حضرت اباعبدالله (ع) بر ضد حکومت یزید قیام کرد و برای مدتی قدرتی به دست آورد، از او که دیدگاه مناسبی نسب به امام نداشتند نقل شده که امام حسین (ع)‌ شب زنده دار بود و روزها عبادت می کرد.
وی ادامه داد: مصعب شبیری در خصوص امام حسین (ع) می فرماید او متمسک به دین بود، نماز و روزه و حج او بسیار زیاد بود، علاوه بر نمازهای یومیه نمازهای دیگر هم به جا می اوردند و در ماه چندین بار روزه می گرفت و هیچ سالی حج از آن حضرت فوت نشد مگراینکه به ناچار آن را ترک کرده باشد.
به گفته این استاد دانشگاه در منابع اهل تسنن آمده که ایشان، 25 بار پیاده به حج مشرف شدند و اوج معرفت و عبودیت امام حسین (ع)‌ در دعای عرفه آن حضرت پدیدار است.

دشمنان امام هم نماز می خواندند؛ اما...
عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین (ع)‌ اضافه کرد: در عصر تاسوعا بنا بود نیروهای دشمن جنگ را بر علیه آن امام بزرگوار آغاز کنند، اما ایشان حضرت ابالفضل (ع)‌ را فرستادند که با این ها سخن بگو تا فرصتی در اختیار ما قرار دهند و امشب را به نماز و عبادت و قرائت قرآن  بپردازیم و فردا با ما وارد نبرد شوند.
وی یادآور شد: هرچند ایشان آرزویشان لقای خداوند بود؛ اما به عنوان آخرین ارتباطات در این جهان خاکی ایشان می خواستند با فرصتی که پیدا می کنند هر چه می خواهند با خدا درمیان بگذارند. از سپاه دشمن نقل شده که در شب عاشورا اردوگاه امام حسین (ع)‌ را چنان فضای معنویتی فراگرفته بود و همه به عبادت مشغول بودند و خود امام به نماز ایستاده بود و قرآن می خواندند و با خدا مناجات می کردند.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: نقل شده در روز عاشورا دو تن از یاران امام(ع) سپر می شوند تا ایشان بتواند نمازشان را بخواند و در پایان نماز، این دو یار امام به درجه شهادت نائل می شوند. البته نقطه مقابل آن حضرت نیز اهل نماز بودند و سپاه دشمن هم نماز می خواندند، عمرسعد بعد از نماز صبح به لشکرش گفت که "ای سپاهیان خدا شما را بشارت به بهشت می دهم" ولی نماز اینها تهی از معنویت بود.
امام مردانه با دشمنان برخورد کرد
وی عمل به سجایای اخلاقی را به عنوان محور بعدی سبک زندگی آن امام بزرگوار معرفی کرد و گفت: همانطور که نقل شده ایشان حتی با دشمنان خودشان مدارا کرده و با آن ها مردانه برخورد کردند و در همه مواقع هر آنچه را که خدا دستور می دادند می پذیرفتند.
شجاعت مؤلفه دیگر سبک زندگی امام حسین(ع)
رجبی دوانی با اشاره به شجاعت امام حسین‌(ع)‌ تصریح کرد: شجاعت این امام بزرگوار در روز عاشورا به خوبی نمایان شد. وقتی امام حسین علیه السلام ظهر عاشورا و پس از به شهادت رسیدن تمام یارانش به جنگ با دشمن پرداخت، کسی یارای ایستادگی و مبارزه با آن حضرت را نداشت. حمید بن مسلم می گوید: «به خدا سوگند، در عمرم هیچ مردی را ندیدم که همه عزیزان و یارانش کشته شده باشند و همانند حسین بن علی علیه السلام با دلاوری تمام با دشمن به مبارزه بپردازد، البته این خصلت در میان همه کسانی که در کنار سالار شهیدان قرار داشتند به خوبی دیده می شود، آن ها با بصیرت کامل شرایط زمانه را درک کردند  و در حمایت از اباعبدالله (ع) با ثبات بودند و می دانستند جبهه حق چیست.

محبت به خانواده
عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین توجه به خانواده و محبت به آن ها را به عنوان مؤلفه دیگر معرفی کرد و افزود: حضور امام حسین (ع) ‌به همراه خانواده در حرکت به سمت کربلا، علاوه بر اینکه نشان می دهد حضور امام در کربلا به معنی جنگ نیست، یادآور این موضوع است که محبت و وابستگی  زیادی بین ایشان و خانواده شان وجود دارد.
وی ادامه داد: علاقه ای که بین ایشان و حضرت زینب (س)‌ و حضرت ابالفضل (ع)‌ وجود دارد و رابطه سرشار از محبت و وفای ایشان با خانواده باعث شد که آن ها در این مسیر با ایشان هم قدم شوند.
کمک به مستمندان
رجبی دوانی اظهار کرد:‌ توجه ایشان به نیازمندان به تاسی از پدر بزرگوارشان نیز یکی از مولفه های سبک زندگی امام حسین است. از شعیب ابن عبدالرحمن خزاعی نقل شده این که زمانی که امام حسین (ع) به شهادت رسیدند در پشت او آثار زخم و پینه مشاهده کردند که امام سجاد (ع)‌ در رابطه با آن فرموده اند: "این پینه ها اثر کیسه های غذا و آذوقه ای است که پدرم آنها را شب ها به دوش می کشید و به خانه زنان بی سرپرست و کودکان یتیم و فقرای ناتوان می رساند. نه سایر مردم از این کار باخبر می شدند و نه حتی خود مستمندان آن حضرت را می شناختند."
ولایتمداری شاخصه مهم سبک زندگی امام حسین(ع)‌
این استاد دانشگاه ولايتمداري را به عنوان شاخصه دیگر سبک زندگی امام حسین (ع)‌ دانست و گفت:‌ در تاریخ موردی یافت نشده که نشان دهد امام حسین (ع) از ولی زمان خود نافرمانی کرده باشد. قیام عاشورا نیز مصداقی از ولایمتداری است و یاران امام حسین (ع)‌ تا آخرین لحظه برای حمایت از امام عصر خود با دشمن جنگیدند. نمونه بارز آن را می توان در رفتار حضرت عباس(ع) دید که وقتی وارد کربلا شدند و جنگ قطعی شد، شمر که از قبیله بنی کلاب است و به نوعی با ایشان احساس خویشاوندی می ‌کرد برای آن حضرت امان‌ نامه ‌آورد، اما حضرت عباس(ع) در مقابلش سکوت و بی‌اعتنایی کرد و این موضوع علاوه بر ولایتمداری با بصیرت همراه بود.
توجه به امر به معروف و نهی از منکر
رجبی دوانی توجه به امر به معروف و نهى از منکر را به عنوان مولفه دیگر سبک زندگی امام حسین (ع)‌ معرفی و خاطرنشان کرد: امام حسین به دلیل زنده نگه داشتن امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد و در زمان قیام خود بارها و مرحله به مرحله سعی کرد با پند و نصیحت دشمن را به مسیر حق هدایت کند، که البته آن ها پند پذیر نبودند و دل هایشان پر از کینه بود.


١٦:٢٠ - جمعه ١٦ آبان ١٣٩٣    /    عدد : ٣٩٩٩٨٧    /    تعداد نمایش : ١١٢٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
نشریات مکتوب

قرآن الکترونیک

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیوندها

طرح ها و جشنواره ها
نیمکت
چرا به امیرالمؤمنین (ع) خاصف النعل می‌گفتند؟
چرا به امیرالمؤمنین (ع) خاصف النعل می‌گفتند؟
یکی از موضوعاتی که در زندگی فردی و اجتماعی و مادی و معنوی انسان تأثیر بسزایی دارد، ساده زیستی و قناعت است که متأسفانه کمتر به آن توجه شده است، در حالی که از نظر فرهنگ دینی، یکی ....

مشکل اصلی ازدواج های ما آموزش است.
مشکل اصلی ازدواج های ما آموزش است.
حجت الاسلام شهاب مرادی؛ استاد مهارتهای زندگی است. به سایتش هم سری بزنید، پر است از سوال و جوابهای خانوادگی. بیش از ۱۱هزار عضو ثابت دارد و انبوهی از مشکلات دختران و پسران و همسرانی که او به تک تک آنها پاسخ می دهد...