اخبار > نمایشگاه بین المللی به شیوه جمعه بازارهای محلی
 


  چاپ        ارسال به دوست

نمایشگاه بین المللی به شیوه جمعه بازارهای محلی

 

یکی از مهمترین دلایلی که منجر به پایین بودن سرانه مطالعه کتاب در میان جامعه ایرانی است، عدم برنامه ریزی و ایجاد تمهیدات مناسب برای ایجاد زیرساخت های آسان سازی دسترسی مخاطب به کتاب است. همایش بزرگی که همه ساله به نام نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از دهه شصت بدین سو برگزار می شود در طول 26 دوره گذشته خود فراز و فرودهای متعددی داشته است؛ اما با وجود تمام این تجارب همچنان به دلیل عدم وجود یک عزم برنامه محور در ایجاد سازوکاری متناسب و واحد در این رابطه، دچار نواقص متعدد و ناخوشایند است.

سال هاست از جانب مسئولان متعدد هم در بخش دولتی و هم در حوزه شهرداری وعده هایی مبنی بر استقرار محلی دائمی برای بازار کتاب مطرح می شود اما این وعده تنها در دوره برگزاری نمایشگاه کتاب در اردیبهشت ماه هر سال بر سر زبان ها می افتد و با پایان نمایشگاه از خاطرها می رود تا سال آینده. امسال نیز در حالی بیست و هفتمین دوره نمایشگاه در حال برگزاری است که یکی از مهمترین انتقادات مردمی نسبت به محل برگزاری این نمایشگاه و مناسب نبودن امکانات پشتیبانی در این رابطه است.

فضای مصلای تهران به عنوان مسجد و مصلای بزرگ پایتخت و نیز میزان فضای فیزیکی آن جوابگوی نمایشگاهی به وسعت نمایشگاه بین المللی کتاب نیست. از این رو برگزار کنندگان نمایشگاه کتاب ناچار هستند با پخش موضوعات مختلف مرتبط با این نمایشگاه در طبقات گوناگون و گوشه و کنار مصلی به صورت ناهمگون و پیچیده تمام ردیف های تعریف شده برای برگزاری نمایشگاه را در یک همایش 10 روزه بگنجانند که عملا امکان بازدید و استفاده از تمام این بخش ها برای بازدیدکنندگان فراهم نمی شود.

عدم دغدغه مندی در حوزه فرهنگ در میان مسئولان از چنین رویکردهایی قابل ارزیابی است. در شرایطی که برای سرمایه گذاری و ساخت و ساز فروشگاه های زنجیره ای با وسعت های مثال زدنی در اقصی نقاط شهر همواره علاقه مندی شدیدی در میان مسئولان وجود دارد و در کمترین زمان ممکن موقعیت سنجی محل، صدور مجوزها و ساخت و ساز صورت می گیرد، اما برای فراهم ساختن دسترسی آسان جامعه به کتاب، بیش از بیست سال است که هیچ نهادی اقدام عملیاتی انجام نداده و هر سال با انبوهی از اشکالات و اعتراضات مردمی یک نمایشگاه برگزار می شود و خاتمه می یابد.

تنگی فضای مصلی به ویژه در راهروهای داخل شبستان که در میان غرفه های احداث شده همچون معبرهای تنگ جبهه های جنگی است، بسیاری از افراد را برای رفت و آمد و بازدید از غرفه ها و انتخاب کتاب های مورد نظر دچار مشکل می کند. در واقع این محدودیت موجب آن می شود که نمایشگاه کتاب مشابه بازارچه های شلوغ و پر همهمه ای شود که بسیاری از متقاضیان اصلی کتاب برای رسیدن به کتاب های مورد نظر خود رنج مضاعفی را متحمل شوند.

به نظر می رسد از نگاه برگزار کنندگان این همایش، نگاهی تفریحی نیز به مجموعه نمایشگاه کتاب وجود دارد. نگاهی که به موجب آن خانواده ها همان گونه که برای تعطیلات آخر هفته به مناطق خوش آب و هوا و پارک ها برای صرف غذا و استراحت می روند، در یک فرصت 10 روزه نیز به بهانه کتاب به مصلی بیایند و به تفریح بپردازند. در واقع در چنین منطقی تفاوتی میان یک نمایشگاه کتاب با نمایشگاه خوراک و پوشاک یا نمایشگاه گل و گیاه وجود ندارد. در صورتی که موضوع کتاب ریشه در مبانی فرهنگی یک جامعه دارد و برخورد با آن نمی تواند مشابه سایر الگوهای نمایشگاهی باشد.

در چنین شرایطی تا زمانی که مسئولان مربوطه بیش از آنکه مردم را مقصر پایین بودن سرانه کتاب خوانی در کشور بدانند، خود را مسئول نواقص موجود به حساب نیاورند؛ به هم ریختگی سیاست های مربوط به در دسترس قرار گرفتن کتاب برای جامعه راهی از پیش نخواهد برد.

از سوی دیگر فرهنگ جلوگیری از ازدحام در مجامع عمومی مبتنی بر آموزه های اسلامی است که به نظر می رسد تشدید فضای ازدحام آمیز به نام نمایشگاه کتاب آن هم در مصلی به هیچ وجه مورد پسند شارع مقدس نباشد. در روایات اسلامی مذمت های مختلفی از ازدحام در بازارهای مسلمانان صورت گرفته که به دلیل اختلاط هایی که میان محرم و نامحرم صورت می گیرد پسندیده نیست. در گفتاری از امام علی علیه السلام نیز که مبتنی بر گزارشی از بازار شهر بصره بوده است که به ایشان رسیده، ایشان نسبت به برخورد زنان و مردان نا محرم و حتی برخورد لباس های افراد نامحرم به یکدیگر به شدت ابراز ناراحتی فرمودند و بیان داشتند: «یا اهلَ العِراق نُبِّئتُ انَّ نساءَکم یُدافِعنَ الرّجالَ فی الطّریق، اَما تَستَحیون» ای اهل عراق با خبر شده ام که زنان شما در راه با مردان برخورد می کنند آیا حیا و شرم نمی کنید؟

علی احمدپور؛


٢٣:٥٩ - پنج شنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٣    /    عدد : ٣٦٥٤٠٣    /    تعداد نمایش : ٧٢١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
نشریات مکتوب

قرآن الکترونیک

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیوندها

طرح ها و جشنواره ها
نیمکت
چرا به امیرالمؤمنین (ع) خاصف النعل می‌گفتند؟
چرا به امیرالمؤمنین (ع) خاصف النعل می‌گفتند؟
یکی از موضوعاتی که در زندگی فردی و اجتماعی و مادی و معنوی انسان تأثیر بسزایی دارد، ساده زیستی و قناعت است که متأسفانه کمتر به آن توجه شده است، در حالی که از نظر فرهنگ دینی، یکی ....

مشکل اصلی ازدواج های ما آموزش است.
مشکل اصلی ازدواج های ما آموزش است.
حجت الاسلام شهاب مرادی؛ استاد مهارتهای زندگی است. به سایتش هم سری بزنید، پر است از سوال و جوابهای خانوادگی. بیش از ۱۱هزار عضو ثابت دارد و انبوهی از مشکلات دختران و پسران و همسرانی که او به تک تک آنها پاسخ می دهد...